A neurofeedback foglalkozás során az elektródákat a koponyára ragasztjuk, az agyhullámokat pedig megjelenítjük a számítógép monitorán. A neurofeedback foglalkozás során megtanítjuk a klienst arra, hogy miként növelje a kívánt –agy működési hatékonysága szempontjából ideális – hullámok mennyiségét, hogyan csökkentse a nem kívánatos hullámokat. Mindez elősegíti, hogy az agy jobban észlelje saját működését, ezáltal a tudatosítás által hozzájárul az optimálisabb önszabályozás kialakításához.
A módszer az operáns kondicionálás elvein alapul, egyfajta jutalmazáson alapuló tanulás, melynek célja az agyhullámok optimalizálása.
Az amplitúdó tréning célja, hogy megtanítsa a klienst hogy bizonyos frekvenciatartományú agyhullámaiból (EEG) többet, vagy kevesebbet (vagyis kisebb, vagy nagyobb amplitúdóban) termeljen (innen ered az amplitúdó tréning elnevezés). A neurofeedback kezelések során az egyének úgy tanulják meg szabályozni saját agyműködésüket, hogy pozitív, megerősítő, vagy éppen büntető jellegű visszajelzéseket kapnak. Az agyhullámok kívánt irányba történő változásait a tréning során vizuális- és/vagy hangjelzésekkel jutalmazzuk, erősítjük meg.
Azaz az agyhullámok tanításával az idegrendszert tréningezzük, a módszer segítségével megtanulható a helyes, egészséges működés.
(Forrás: www.neurosol.hu)
Ajánlott alkalmazási területei:
- figyelem és koncentrációs zavarok, csúcsteljesítmény tréning
- szorongás, meditáció, kreativitás fokozása
- idegrendszeri éretlenség, ADHD, autizmus, TIC
- addict területek
További tudományos kutatási eredmények:
https://isnr.org/isnr-comprehensive-bibliography